Czarny piątek – czy jest w prawach konsumenta?

Black Friday w prawach konsumenta

Już od początku listopada mogliśmy usłyszeć w mediach o wielkich obniżkach cenowych z racji promocji „Black Friday”, Black Week czy Cyber Monady. Co to takiego, i jak z tego korzystać żeby nie nabić się w butelkę? 

Czarny piątek tradycja czy zwyczaj?

Zwyczaj obniżania cen na ostatni piątek listopada przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych Ameryki i jest skierowane do konsumentów, którzy w tym dniu lub obecnie nawet przez klika dni, mogą zrobić świąteczne zakupy w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Jednak, skoro mowa o zakupach to od razu podstawowymi przepisami, którymi w tym zakresie będziemy się kierować będzie prawo konsumenckie. 

Co na temat zakupów znajdziemy w prawach konsumenta? 

Podstawowe zasady to zakupy stacjonarne i przez internet, te drugie można bez problemu zwrócić w terminie 14 dni od daty zakupu, bez podawania przyczyny.

Czy możemy reklamować zakupione rzeczy?

Zgodnie z prawem możemy reklamować zakupione rzeczy,  jeśli produkt ma wadę. W tym przypadku przysługuje nam 2 letni okres gwarancji od momentu zakupu. 

Jeżeli natomiast towar zakupiliśmy po obniżonej cenie ze względu na wadę, to ta konkretna wada nie podlega już reklamacji. 

Inna cena na metce, a inna przy kasie????

Takie pomyłki są naturalne, ze względu na szybko zmieniające się ceny, podatki i sytuację gospodarczą. Takie pomyłki traktujemy oczywiście z korzyścią dla konsumenta. 

A co z towarem uszkodzonym w dostawie?

Oczywiście w takiej sytuacji należy wysłać informację z tym faktem oraz odpowiednią dokumentację potwierdzającą uszkodzenia do sprzedającego oraz firmy kurierskiej. Jednak dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy otwierać przesyłki w obecności kuriera, aby ten od razu mógł zweryfikować stan produktu. 

Podczas zakupów w okresach promocyjnych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się słowa przy kwotach obniżek, szczególnie na słowo „do” . Często sprzedawcy używając tego słowa pozornie wprowadzają w błąd, ponieważ obniżka o 70%, a obniżka do 70% różni się diametralnie. W pierwszej sytuacji możemy oczekiwać ceny niższej o 70%, natomiast w drugiej możemy mieć obniżkę o 10,20,30 % i też będzie spełniała warunki takiego oznaczenia. 

Zabezpieczając się przed nieuczciwymi sprzedawcami zawsze sprawdzajmy, czy cena faktycznie jest obniżona o tyle procent, ile wskazuje sprzedawca. 

Podsumowując, trzeba mieć na uwadze, że nie raz przydarzy się nam nieuczciwy sprzedawca oraz wadliwy towar. Na takie sytuacje Musmy być gotowi. Na stronach Europejskiego Centrum Konsumenckiego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta są dostępne szczegółowe informacje, jak należy postępować w trudnych sytuacjach.  

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem na temat E-doręczeń.