Czy opodatkowanie sp.k. zakopie lukę w CIT?

Czy opodatkowanie sp.k. zakonie lukę w CIT?

W poprzednim artykule Opodatkowanie spółek komandytowych poruszyliśmy temat opodatkowania spółek dodatkowym podatkiem i próbą w ten sposób zakopania luki w CIT. Ale czy faktycznie to opodatkowanie zakopie lukę w CIT? Czy ograniczy międzynarodowe obejścia podatkowe? 

Przypomnijmy, że szerokie korzystanie z tego rodzaju spółki wśród przedsiębiorców ma zasadniczy skutek finansowy, podatek PIT płacą wyłącznie wspólnicy, natomiast spółka nie płaci żadnych podatków. 

Według wielu ekspertów niestety nowe rozwiązanie nie wykluczy optymalizacji międzynarodowych, a raczej spowoduje blokadę w firmach rodzinnych w Polsce. 

Sp. Z o.o. Sp. k. – czy przetrwa? 

Wydaje się, że konstrukcja pochodzącej z niemieckie prawa sp. z o.o. sp. k. Przetrwa nowelizację bez zmian. 

SCCp? Co to takiego? Czy będą kolejnym pomysłem na optymalizację podatkową? 

Spółki prawa luksemburskiego są wykorzystywane przez polskich podatników w ramach powiązanych grup kapitałowych. Dlaczego? Ponieważ dzięki ich konstrukcji i transparentności przepisy prawa luksemburskiego zapewniają anonimowość wspólników owej spółki. To w efekcie działania grupy stwarza trudność faktycznego wskazania podatnika podatku dochodowego w zakresie dochodów osiąganych przez spółkę. 

Ten nowy proceder może jednak nie być dobrym rozwiązaniem dla firm, ponieważ KAS nadzoruje działania owych spółek. A to może w efekcie doprowadzić to wprowadzenia przepisów ograniczających działalność takich spółek na terytorium RP. 

Czyli do czego właściwie dążymy? 

Wielu ekspertów uważa, że proponowane zmiany nie dążą do uszczelnienia systemu podatkowego. A jedynie do obciążenia dodatkowymi procentami podatków polskich przedsiębiorców, co w efekcie uderza w szybki rozwój polskich firm. 

Podsumowując, każde zmiany w podatkach przede wszystkim powinny być wprowadzane w odpowiednim czasie. Z możliwością zapoznania się z nimi przez wszystkich przedsiębiorców, których dotyczą. 

Po drugie, zmian w spółkach nie można wprowadzić z dnia na dzień, są to zmiany wielopłaszczyznowe i długotrwałe w skutkach, więc ich wprowadzanie zajmuje wiele czasu.

Po trzecie, zmiany prowadzące do rekonstrukcji spółek, co może się wydarzyć w wielu firmach rodzinnych, będzie powodowało zmiany stanowiskowe, a może nawet redukcję etatów. To w obecnej sytuacji epidemiologicznej nie wróży niczego dobrego. 

Więcej o zmianach można znaleźć, jak zakopać lukę w CIT tutaj.