Podwójne opodatkowanie sp.k.

podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

O zmianach w opodatkowaniu spółek komandytowych pisaliśmy w artykułach Opodatkowanie Spółek Komandytowych. Jednak podwójne opodatkowanie coraz bliżej, zmiany są nieuniknione, a termin ich wprowadzenia ma nastąpić na początku roku. 

W jaki sposób przedsiębiorcy chcą uniknąć podwójnego opodatkowania? 

Każdy przedsiębiorca po przeanalizowaniu swojej indywidualnej sytuacji będzie musiał podjąć decyzję, czy pozostawia spółkę bez zmian. Czy może przekształci ją na spółkę z o.o.? A może zmieni podział w zyskach? Możliwości jest kilka, ale każda z nich zależy od konkretnej sytuacji.

Obecnie problemem nie są tylko wprowadzane przepisy, ale także niejasne przepisy przejściowe, na podstawie, których przedsiębiorcom ciężko przeanalizować, w jaki sposób będą rozliczać przychody czy straty w tym czasie. 

Głównym problemem w temacie opodatkowania spółek komandytowych pozostaje ich podwójne opodatkowanie. Przekształcenie spółki i wybór estońskiego CIT, wiąże się z innymi problemami, o których więcej tutaj.

Przekształcenie czy zmiana podziału w zysku, również wiąże ze sobą ryzyka. 

Pozostawienie formy spółki i zmiana udziału w zyskach to jedno z rozwiązań. Wystarczy zmiana umowy spółki. W tym zakresie jednak należy mieć na uwadze, aby zmiany odzwierciedlały poziom aktywów, ryzyka i funkcji każdego ze wspólników spółki.

Kolejno, przekształcenie spółki komandytowej w spółkę partnerską to rozwiązanie szczególnie ważne dla Prawików prowadzących swoją działalność w formie tej spółki. 

Ostatnim rozwiązaniem jest przekształcenie spółki w spółkę kapitałową, co jest działaniem najdłuższym i najbardziej skomplikowanym. 

Podsumowując, dla przedsiębiorców najważniejsza jest obecnie data wejście w życie nowych przepisów, bo to od nich uzależnione są działania. Pojawiają się informacje, że zmiany mogą wejść w życie dopiero w 2022 roku, co dawałoby przedsiębiorcom czas do przemyślenia formy działalności swojej firmy.